Анклам-Ланд

Координати: 53°46′59″N 13°34′59″E / 53.783° СГШ; 13.583° ИГД / 53.783; 13.583
Од Википедија — слободната енциклопедија

Анклам-Ланд (германски: Anklam-Land) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шпантеков.

Општинската заедница Анклам-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Баргишов
 2. Блезевиц
 3. Болдеков
 4. Бугевиц
 5. Буцов
 6. Духеров
 1. Ивен
 2. Крин
 3. Крузенфелде
 4. Медов
 5. Нецов-Липен
 6. Ној Козенов
 1. Нојенкирхен
 2. Постлов
 3. Росин
 4. Зарнов
 5. Шпантеков
 6. Штолпе

53°46′59″N 13°34′59″E / 53.783° СГШ; 13.583° ИГД / 53.783; 13.583