Медов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медов
Медов is located in Германија
Медов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Хартмут Пецолд
Основни податоци
Површина 28,92 км2
Надм. височина 8 м
Население 540 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17391
Повик. бр. 039728
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Медов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°50′N 13°33′E / 53.833° СГШ; 13.550° ИГД / 53.833; 13.550Координати: 53°50′N 13°33′E / 53.833° СГШ; 13.550° ИГД / 53.833; 13.550

Медов (германски: Medow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)