Прејди на содржината

Болдеков

Координати: 53°43′26″N 13°35′37″E / 53.72389° СГШ; 13.59361° ИГД / 53.72389; 13.59361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Болдеков
Замок во Болдеков
Замок во Болдеков
Замок во Болдеков
Болдеков во рамките на Германија
Болдеков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Градоначалник Холгер Фогел
Основни податоци
Површина 48,34 км2
Надм. височина 14 м
Население 660 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17392
Повик. бр. 039722
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Болдеков во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°43′26″N 13°35′37″E / 53.72389° СГШ; 13.59361° ИГД / 53.72389; 13.59361

Болдеков (германски: Boldekow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)