Икериц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икериц
Железничката станица Икериц
Железничката станица Икериц
Грб на Икериц
Икериц is located in Германија
Икериц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Манфред Волф
Основни податоци
Површина 13,85 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.013 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17459
Повик. бр. 038375
Портал www.ueckeritz.de
Местоположба на Икериц во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°01′N 14°03′E / 54.017° СГШ; 14.050° ИГД / 54.017; 14.050Координати: 54°01′N 14°03′E / 54.017° СГШ; 14.050° ИГД / 54.017; 14.050

Икериц (германски: Ückeritz) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Икериц е мало крајбрежно бањско одморалиште и се наоѓа на островот Узедом на Балтичкото Море. Се наоѓа во рамките на Природниот парк Узедом и е една од четирите т.н. Килибарни бањи на островот, поврзани со 12-километри долгата песочна плажа наречена Килибарна плажа.[2] Другите три бањи се Лодин, Козеров и Цемпин.

Местото е достапно преку сојузниот автопат Б111 и железничката станица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)
  2. Остров Узедом: Килибарни бањи. на www.usedom.de. 10 октомври 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]