Леополдсхаген

Координати: 53°46′N 13°54′E / 53.767° СГШ; 13.900° ИГД / 53.767; 13.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Леополдсхаген
Црква во Леополдсхаген
Црква во Леополдсхаген
Црква во Леополдсхаген
Леополдсхаген во рамките на Германија
Леополдсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Вернер Хакбарт
Основни податоци
Површина 19,56 км2
Надм. височина 6 м
Население 624 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039774
Портал www.eggesin.de
Местоположба на Леополдсхаген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°46′N 13°54′E / 53.767° СГШ; 13.900° ИГД / 53.767; 13.900

Леополдсхаген (германски: Leopoldshagen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Местото било основано во 1748. Во 1752 кралот Фридрих II Велики го именувал селото во чест на неговиот генерал Леополд II (1700–1751).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)