Фогелзанг-Варзин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фогелзанг-Варзин
Грб на Фогелзанг-Варзин
Фогелзанг-Варзин is located in Германија
Фогелзанг-Варзин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Герд Валтер
Основни податоци
Површина 63,20 км2
Надм. височина 5 м
Население 355 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 6 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039773
Портал www.eggesin.de
Местоположба на Фогелзанг-Варзин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°43′N 14°11′E / 53.717° СГШ; 14.183° ИГД / 53.717; 14.183Координати: 53°43′N 14°11′E / 53.717° СГШ; 14.183° ИГД / 53.717; 14.183

Фогелзанг-Варзин (германски: Vogelsang-Warsin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)