Дарген

Координати: 53°53′N 14°04′E / 53.883° СГШ; 14.067° ИГД / 53.883; 14.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарген
Реклама за музеј во близина на Дарген
Реклама за музеј во близина на Дарген
Реклама за музеј во близина на Дарген
Дарген во рамките на Германија
Дарген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Месни единици 7
Градоначалник Бербел Фин
Основни податоци
Површина 28,22 км2
Надм. височина 1 м
Население 576 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17419
Повик. бр. 038376
Местоположба на Дарген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°53′N 14°04′E / 53.883° СГШ; 14.067° ИГД / 53.883; 14.067

Дарген (германски: Dargen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)