Лекниц

Координати: 53°27′N 14°12′E / 53.450° СГШ; 14.200° ИГД / 53.450; 14.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лекниц
Црква во Лекниц
Црква во Лекниц
Црква во Лекниц
Грб на Лекниц
Лекниц во рамките на Германија
Лекниц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Лотар Мајстринг (PDS)
Основни податоци
Површина 22,69 км2
Надм. височина 34 м
Население 3.255 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17321
Повик. бр. 039754
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на Лекниц во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°27′N 14°12′E / 53.450° СГШ; 14.200° ИГД / 53.450; 14.200

Лекниц (германски: Löcknitz) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се наоѓа 12 километри западно од германско-полската граница и 25 километри западно од Шчеќин. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Лекниц-Пенкун.

Прекугранична соработка[уреди | уреди извор]

Од 1992 билингвалната германско-полска гимназија е посетувана од германски и полски ученици. Во 2008 година имало 526 ученици од Германија и 161 ученик од Полска. Во 2008 дипломите им биле доделени од страна на министрите за надворешни работи на двете држави Франк-Валтер Штајнмајер и Радослав Сикорски.[2] Откако Полска го потпишала Шенгенскиот договор, населението на Лекниц е во пораст, бидејќи трошоците за земјиште и станови се помали отколку во Полска. Многу луѓе живеат во Лекниц, а работат во Шчеќин [3] и првите економски инвестиции во Лекниц се од полски претпријатија,[4] поддржани од администрацијата на Лекниц.[2] Моментално, во градот има 7% полско население.[5]

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лекниц е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. 2,0 2,1 „Auswärtiges Amt.de“. Архивирано од изворникот на 2012-03-02. Посетено на 2014-01-05.
  3. http://www.spiegel.de/spiegel/0,1518,537930,00.html
  4. http://www.tagesspiegel.de/berlin/Brandenburg-Uckermark;art128,2495548
  5. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]