Бенцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бенцин
Бенцин is located in Германија
Бенцин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Јармен-Тутов
Месни единици 6
Градоначалник Хартмут Гирман
Основни податоци
Површина 38,76 км2
Надм. височина 12 м
Население 818 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17129
Повик. бр. 039997
Портал www.amt-jarmen-tutow.de
Местоположба на Бенцин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°57′N 13°17′E / 53.950° СГШ; 13.283° ИГД / 53.950; 13.283Координати: 53°57′N 13°17′E / 53.950° СГШ; 13.283° ИГД / 53.950; 13.283

Бенцин (германски: Bentzin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)