Мезекенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мезекенхаген
Мезекенхаген is located in Германија
Мезекенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Ландхаген
Месни единици 7
Градоначалник Герт Кристоф Зајдлајн
Основни податоци
Површина 25,52 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.013 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17498
Повик. бр. 038351
Портал www.amt-landhagen.de
Местоположба на Мезекенхаген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°09′N 13°19′E / 54.150° СГШ; 13.317° ИГД / 54.150; 13.317Координати: 54°09′N 13°19′E / 54.150° СГШ; 13.317° ИГД / 54.150; 13.317

Мезекенхаген (германски: Mesekenhagen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)