Фелшов

Координати: 53°52′N 13°19′E / 53.867° СГШ; 13.317° ИГД / 53.867; 13.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелшов
Црква во Фелшов
Црква во Фелшов
Црква во Фелшов
Фелшов во рамките на Германија
Фелшов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Јармен-Тутов
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Улрих Зас
Основни податоци
Површина 21,68 км2
Надм. височина 12 м
Население 496 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17129
Повик. бр. 039997
Портал www.amt-jarmen-tutow.de
Местоположба на Фелшов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°52′N 13°19′E / 53.867° СГШ; 13.317° ИГД / 53.867; 13.317

Фелшов (германски: Völschow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 42 километри северно од Нојбранденбург и 26 километри јужно од Грајфсвалд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)