Бугенхаген

Координати: 53°55′N 13°52′E / 53.917° СГШ; 13.867° ИГД / 53.917; 13.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бугенхаген
Замок во Бугенхаген
Замок во Бугенхаген
Замок во Бугенхаген
Бугенхаген во рамките на Германија
Бугенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Пенештром
Месни единици 4
Градоначалник Манфред Штудир
Основни податоци
Површина 27,04 км2
Надм. височина 0 м
Население 210 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17440
Повик. бр. 03 8 374
Портал www.amt-am-peenestrom.de
Местоположба на Бугенхаген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°55′N 13°52′E / 53.917° СГШ; 13.867° ИГД / 53.917; 13.867

Бугенхаген (германски: Buggenhagen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)