Егезин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Егезин
Грб на Егезин
Егезин is located in Германија
Егезин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Дитмар Јесе
Основни податоци
Површина 88,01 км2
Надм. височина 8 м
Население 4.800 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17367
Повик. бр. 039779
Портал www.eggesin.de
Местоположба на градот Егезин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°41′N 14°05′E / 53.683° СГШ; 14.083° ИГД / 53.683; 14.083Координати: 53°41′N 14°05′E / 53.683° СГШ; 14.083° ИГД / 53.683; 14.083

Егезин (германски: Eggesin, полапски: Gizyn) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Икер, 7 километри југоисточно од Икерминде и 42 километри северозападно од Шчеќин. Градот претставува административно седиште на општинската заедница На Шчеќински Залив.

Железничката станица во Егезин е опслужувана од локалните возови до Нојбранденбург, Пазевалк и Икерминде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)