Нојенкирхен (Грајфсвалд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојенкирхен
Црква во Нојенкирхен
Црква во Нојенкирхен
Грб на Нојенкирхен
Нојенкирхен (Грајфсвалд) is located in Германија
Нојенкирхен (Грајфсвалд)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Ландхаген
Месни единици 4
Градоначалник Норберт Рихерт
Основни податоци
Површина 23,09 км2
Надм. височина 0 м
Население 2.391 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17498
Повик. бр. 03834
Портал www.amt-landhagen.de
Местоположба на Нојенкирхен во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°07′N 13°23′E / 54.117° СГШ; 13.383° ИГД / 54.117; 13.383Координати: 54°07′N 13°23′E / 54.117° СГШ; 13.383° ИГД / 54.117; 13.383

Нојенкирхен (германски: Neuenkirchen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Ландхаген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)