Дерзеков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерзеков
Дерзеков is located in Германија
Дерзеков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Ландхаген
Месни единици 7
Градоначалник Вернер Пуцар
Основни податоци
Површина 26,15 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.066 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17498
Повик. бр. 03834
Портал www.landhagen.de
Местоположба на Дерзеков во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°03′N 13°18′E / 54.050° СГШ; 13.300° ИГД / 54.050; 13.300Координати: 54°03′N 13°18′E / 54.050° СГШ; 13.300° ИГД / 54.050; 13.300

Дерзеков (германски: Dersekow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)