Лимансдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лимансдорф
Грб на Лимансдорф
Лимансдорф is located in Германија
Лимансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 4
Градоначалник Артур Шулт
Основни податоци
Површина 5,65 км2
Надм. височина 39 м
Население 676 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17495
Повик. бр. 038355
Портал www.amt-zuessow.de
Местоположба на Лимансдорф во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°0′N 13°38′E / 54.000° СГШ; 13.633° ИГД / 54.000; 13.633Координати: 54°0′N 13°38′E / 54.000° СГШ; 13.633° ИГД / 54.000; 13.633

Лимансдорф (германски: Lühmannsdorf) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината се состои од следниве единици:

  • Брисов
  • Гизекенхаген
  • Јагдкруг
  • Лимансдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)