Баргишов

Координати: 53°50′N 13°45′E / 53.833° СГШ; 13.750° ИГД / 53.833; 13.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баргишов
Црква во Баргишов
Црква во Баргишов
Црква во Баргишов
Баргишов во рамките на Германија
Баргишов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Карл-Хајнц Туров
Основни податоци
Површина 21,70 км2
Надм. височина 4 м
Население 286 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17398
Повик. бр. 03971
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Баргишов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°50′N 13°45′E / 53.833° СГШ; 13.750° ИГД / 53.833; 13.750

Баргишов (германски: Bargischow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Баргишов се наоѓа на околу 5 километри источно од ханзеатскиот град Анклам. Железничката линија помеѓу Берлин и Штралзунд поминува низ општината и Возеров.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)