Рубенов

Координати: 54°06′N 13°43′E / 54.100° СГШ; 13.717° ИГД / 54.100; 13.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рубенов
Улица во Урштромтал
Улица во Урштромтал
Улица во Урштромтал
Рубенов во рамките на Германија
Рубенов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лубмин
Месни единици 7
Градоначалник Норберт Шредер
Основни податоци
Површина 35,21 км2
Надм. височина 9 м
Население 794 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17509
Повик. бр. 038354
Портал www.amtlubmin.de
Местоположба на Рубенов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°06′N 13°43′E / 54.100° СГШ; 13.717° ИГД / 54.100; 13.717

Рубенов (германски: Rubenow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината е составена од следниве единици:

  • Рубенов
  • Рубенов-Зидлунг
  • Грос Ернстхоф
  • Лацов
  • Нидер-Фодов
  • Нонендорф
  • Фодов

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)