Шпантеков

Координати: 53°47′N 13°32′E / 53.783° СГШ; 13.533° ИГД / 53.783; 13.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпантеков
Шпантеков во рамките на Германија
Шпантеков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Рајнхарт Елстнер
Основни податоци
Површина 70,42 км2
Надм. височина 17 м
Население 1.105 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17392
Повик. бр. 039727
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Шпантеков во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°47′N 13°32′E / 53.783° СГШ; 13.533° ИГД / 53.783; 13.533

Шпантеков (германски: Spantekow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се состои од селата Денин, Древелов, Фазаненхоф, Јанов, Јапенцин, Нојендорф Б, Реберг, Ребелов и Шпантеков.

Уште од средниот век, Шпантеков е локално административно седиште и поседувал тврдина. Иако Замокот Шпантеков бил во голема мерка уништен во бранденбуршкиот напад во 1677, останал резиденција на локалното благородништво до 1945. Денес, селото е седиште на општинската заедница Анклам-Ланд.

Портата на Замокот Шпантеков
Замокот Шпантеков

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)