Надрензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Надрензе
Надрензе is located in Германија
Надрензе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Дирк Цимерман
Основни податоци
Површина 20,71 км2
Надм. височина 40 м
Население 363 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17329
Повик. бр. 039746
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на Надрензе во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°19′N 14°21′E / 53.317° СГШ; 14.350° ИГД / 53.317; 14.350Координати: 53°19′N 14°21′E / 53.317° СГШ; 14.350° ИГД / 53.317; 14.350

Надрензе (германски: Nadrensee) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)