Цемпин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цемпин
Килибарната плажа во Цемпин
Килибарната плажа во Цемпин
Килибарната плажа во Цемпин
Грб на Цемпин
Цемпин во рамките на Германија
Цемпин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Вернер Шен
Основни податоци
Површина 3,12 км2
Надм. височина 0 м
Население 962 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 308 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17459
Повик. бр. 038377
Местоположба на Цемпин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°04′N 13°58′E / 54.067° СГШ; 13.967° ИГД / 54.067; 13.967Координати: 54°04′N 13°58′E / 54.067° СГШ; 13.967° ИГД / 54.067; 13.967

Цемпин (германски: Zempin) — општина и најмалото приморско одморалиште на островот Узедом во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа помеѓу Циновиц и Козеров на најтесниот дел на островот.

Цемпин се наоѓа на теснец на островот Узедом. Се наоѓа на рамките на Природниот парк Узедом е една од четирите т.н. Килибарни бањи на островот, поврзани со 12-километри долгата песочна плажа наречена Килибарна плажа.[2] Другите три бањи се Лодин, Козеров и Икериц.

Местото е достапно преку сојузниот автопат Б111 и железничката станица.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото било спомнато првпат во 1571. Било опишано како земјоделство и рибарско село и оттогаш сменило повеќе власти. Хотелот на плажата бил изграден во 1895, означувајќи го почетокот на Цемпин како приморско одморалиште. Во 1911 била изградена железничката линија, приклучувајќи се на германскиот бањски сојуз во 1928 и во 1933 била изградена крајбрежната патека.

Помеѓу 1943 и 1945 во шумата помеѓу Циновиц и Цемпин биле изградена три рампи за ракетите Фау 1 за пробни тестови. Денес се останати некои остатоци од нив. Во 1956 бил создаден камп и од 1990, Цемпин бил национално признаен како приморско одморалиште.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. Остров Узедом: Килибарни бањи. на www.usedom.de. 10 октомври 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]