Пудагла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пудагла
Замок во Пудагла
Замок во Пудагла
Замок во Пудагла
Грб на Пудагла
Пудагла во рамките на Германија
Пудагла
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Фред Фишер
Основни податоци
Површина 13,26 км2
Надм. височина 1 м
Население 499 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17429
Повик. бр. 038378
Местоположба на Пудагла во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°58′N 14°04′E / 53.967° СГШ; 14.067° ИГД / 53.967; 14.067Координати: 53°58′N 14°04′E / 53.967° СГШ; 14.067° ИГД / 53.967; 14.067
Грбот на померанската династија на замокот во Пудагла

Пудагла (германски: Pudagla) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1307/09 до реформацијата бил седиште на Манастир Пудагла или Узедом, кој бил преместен од Узедом. По секуларизацијата на манастирот, тој служел како административен центар. Историски градби се поранешната манастирска црква, некои руини на манастирот и замокот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)