Узедом-Југ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Узедом-Југ (германски: Usedom-Süd) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Узедом.

Општинската заедница Узедом-Југ се состои од следниве општини:

 1. Бенц
 2. Дарген
 3. Гарц
 4. Каминке
 5. Корсвант
 6. Козеров
 7. Лодин
 8. Мелентин
 1. Пудагла
 2. Ранквиц
 3. Штолпе на Узедом
 4. Икериц
 5. Узедом
 6. Цемпин
 7. Цирхов

Координати: 53°55′59″ N; 14°03′00″ E / 53.933° СГШ; 14.050° ИГД / 53.933; 14.050