Мурхин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мурхин
Мурхин is located in Германија
Мурхин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 5
Градоначалник Петер Нојман
Основни податоци
Површина 46,27 км2
Надм. височина 14 м
Население 767 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17390
Повик. бр. 03971/038374
Портал www.amt-zuessow.de
Местоположба на Мурхин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°54′N 13°44′E / 53.900° СГШ; 13.733° ИГД / 53.900; 13.733Координати: 53°54′N 13°44′E / 53.900° СГШ; 13.733° ИГД / 53.900; 13.733

Мурхин (германски: Murchin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)