Бланкензе (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бланкензе
Бланкензе (Западна Померанија) is located in Германија
Бланкензе (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Зигфрид Дреслер
Основни податоци
Површина 34,21 км2
Надм. височина 20 м
Население 557 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17322
Повик. бр. 039744
Портал www.blankensee.de
Местоположба на Бланкензе во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°30′N 14°18′E / 53.500° СГШ; 14.300° ИГД / 53.500; 14.300Координати: 53°30′N 14°18′E / 53.500° СГШ; 14.300° ИГД / 53.500; 14.300

Бланкензе (германски: Blankensee) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)