Дидрихсхаген

Координати: 54°03′N 13°29′E / 54.050° СГШ; 13.483° ИГД / 54.050; 13.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дидрихсхаген
Улица во Дидрихсхаген
Улица во Дидрихсхаген
Улица во Дидрихсхаген
Дидрихсхаген во рамките на Германија
Дидрихсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Ландхаген
Градоначалник Детлеф Нојман
Основни податоци
Површина 17,28 км2
Надм. височина 34 м
Население 465  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17498
Повик. бр. 03834
Портал www.amt-landhagen.de
Местоположба на Дидрихсхаген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°03′N 13°29′E / 54.050° СГШ; 13.483° ИГД / 54.050; 13.483

Дидрихсхаген (германски: Diedrichshagen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]