Мелентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелентин
Воден замок Мелентин (ренесансен замок со шанец)
Воден замок Мелентин (ренесансен замок со шанец)
Воден замок Мелентин (ренесансен замок со шанец)
Грб на Мелентин
Мелентин во рамките на Германија
Мелентин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Месни единици 3
Градоначалник Манфред Пинтер
Основни податоци
Површина 19,25 км2
Надм. височина 20 м
Население 461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17429
Повик. бр. 038379
Местоположба на Мелентин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°55′N 14°1′E / 53.917° СГШ; 14.017° ИГД / 53.917; 14.017Координати: 53°55′N 14°1′E / 53.917° СГШ; 14.017° ИГД / 53.917; 14.017

Мелентин (германски: Mellenthin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]