Цемиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цемиц
Цемиц is located in Германија
Цемиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Пенештром
Месни единици 5
Градоначалник Зузане Дарман
Основни податоци
Површина 30,96 км2
Надм. височина 9 м
Население 704 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17440
Повик. бр. 03836, 038374
Портал www.amt-am-peenestrom.de
Местоположба на Цемиц во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°59′N 13°45′E / 53.983° СГШ; 13.750° ИГД / 53.983; 13.750Координати: 53°59′N 13°45′E / 53.983° СГШ; 13.750° ИГД / 53.983; 13.750

Цемиц (германски: Zemitz) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се состои од следниве единици:

  • Верланд-Бауер
  • Зекериц
  • Негенмарк
  • Хоензе
  • Цемиц

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)