Либс (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либс
Либс (Западна Померанија) is located in Германија
Либс (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Зигфрид Ванке
Основни податоци
Површина 30,05 км2
Надм. височина 12 м
Население 351 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17379
Повик. бр. 039771, 039777
Портал www.eggesin.de
Местоположба на Либс во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°44′N 13°53′E / 53.733° СГШ; 13.883° ИГД / 53.733; 13.883Координати: 53°44′N 13°53′E / 53.733° СГШ; 13.883° ИГД / 53.733; 13.883

Либс (германски: Lübs) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)