Грос Кизов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Кизов
Грос Кизов is located in Германија
Грос Кизов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 11
Градоначалник Јирген Волерс
Основни податоци
Површина 47,65 км2
Надм. височина 26 м
Население 1.262 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17495
Повик. бр. 038356
Местоположба на Грос Кизов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°01′N 13°27′E / 54.017° СГШ; 13.450° ИГД / 54.017; 13.450Координати: 54°01′N 13°27′E / 54.017° СГШ; 13.450° ИГД / 54.017; 13.450

Грос Кизов (германски: Groß Kiesow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината се состои од следниве единици:

 • Дамбек
 • Грос Кизов
 • Грос Кизов-Мајерај
 • Кесин
 • Клајн Кизов
 • Клајн Кизов-Колони
 • Кребзов
 • Занц (Хоф I, III, IV, V, VI, VII)
 • Шлагтов
 • Шлагтов-Мајерај
 • Штрелин

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)