Гарц (Узедом)

Координати: 53°53′N 14°10′E / 53.883° СГШ; 14.167° ИГД / 53.883; 14.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарц
Старата црква во Гарц
Старата црква во Гарц
Старата црква во Гарц
Гарц (Узедом) во рамките на Германија
Гарц (Узедом)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Карл-Хајнц Шифелбајн
Основни податоци
Површина 10,04 км2
Надм. височина 21 м
Население 280 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17419
Повик. бр. 038376
Портал www.usedom.de/garz
Местоположба на Гарц во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°53′N 14°10′E / 53.883° СГШ; 14.167° ИГД / 53.883; 14.167

Гарц (германски: Garz) — општина на островот Узедом во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Во близина на општината е регионалниот Аеродром Херингсдорф. Пред влегувањето на Полска во рамките на Шенгенскиот договор, постоел граничен премин со Швиноујшќе, ограничен само на пешаци, велосипеди и автобуси.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]