Даберков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даберков
Даберков is located in Германија
Даберков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Јармен-Тутов
Месни единици 3
Градоначалник Герд-Хајнрих Крехерт
Основни податоци
Површина 15,39 км2
Надм. височина 19 м
Население 348 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17129
Повик. бр. 039991
Портал www.amt-jarmen-tutow.de
Местоположба на Даберков во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°50′N 13°18′E / 53.833° СГШ; 13.300° ИГД / 53.833; 13.300Координати: 53°50′N 13°18′E / 53.833° СГШ; 13.300° ИГД / 53.833; 13.300

Даберков (германски: Daberkow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)