Нецов-Липен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нецов-Липен
Нецов-Липен is located in Германија
Нецов-Липен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Основни податоци
Површина 43,18 км2
Надм. височина 12 м
Население 822 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17391
Повик. бр. 039723
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Нецов-Липен во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°53′N 13°26′E / 53.883° СГШ; 13.433° ИГД / 53.883; 13.433Координати: 53°53′N 13°26′E / 53.883° СГШ; 13.433° ИГД / 53.883; 13.433

Нецов-Липен (германски: Neetzow-Liepen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2014 со спојување на поранешните општини Нецов и Липен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)