Левенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Левенхаген
Левенхаген is located in Германија
Левенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Ландхаген
Месни единици 4
Градоначалник Михаел Петерс
Основни податоци
Површина 13,18 км2
Надм. височина 3 м
Население 415 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17498
Повик. бр. 03834
Портал Amt Landhagen
Местоположба на Левенхаген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°05′N 13°16′E / 54.083° СГШ; 13.267° ИГД / 54.083; 13.267Координати: 54°05′N 13°16′E / 54.083° СГШ; 13.267° ИГД / 54.083; 13.267

Левенхаген (германски: Levenhagen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)