Алтвигсхаген

Координати: 53°42′N 13°49′E / 53.700° СГШ; 13.817° ИГД / 53.700; 13.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтвигсхаген
Црква во Алтвигсхаген
Црква во Алтвигсхаген
Црква во Алтвигсхаген
Алтвигсхаген во рамките на Германија
Алтвигсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Торгелов-Фердинандсхоф
Градоначалник Герлинде Фој
Основни податоци
Површина 28,80 км2
Надм. височина 8 м
Население 388 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17379
Повик. бр. 039778
Портал www.altwigshagen.de
Местоположба на Алтвигсхаген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°42′N 13°49′E / 53.700° СГШ; 13.817° ИГД / 53.700; 13.817

Алтвигсхаген (германски: Altwigshagen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)