Хинтерзе (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хинтерзе
Хинтерзе (Западна Померанија) is located in Германија
Хинтерзе (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Еделгард Цигфелд
Основни податоци
Површина 44,42 км2
Надм. височина 14 м
Население 329 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039776
Портал www.hintersee-online.de
Местоположба на Хинтерзе во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°37′N 14°16′E / 53.617° СГШ; 14.267° ИГД / 53.617; 14.267Координати: 53°37′N 14°16′E / 53.617° СГШ; 14.267° ИГД / 53.617; 14.267

Хинтерзе (германски: Hintersee) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа близу границата со Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)