Лесин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лесин
Лесин is located in Германија
Лесин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лубмин
Месни единици 3
Градоначалник Јоахим Херман
Основни податоци
Површина 15,29 км2
Надм. височина 2 м
Население 795 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17509
Повик. бр. 038352
Портал www.amtlubmin.de
Местоположба на Лесин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°07′N 13°32′E / 54.117° СГШ; 13.533° ИГД / 54.117; 13.533Координати: 54°07′N 13°32′E / 54.117° СГШ; 13.533° ИГД / 54.117; 13.533

Лесин (германски: Loissin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)