Менкебуде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Менкебуде
Грб на Менкебуде
Менкебуде is located in Германија
Менкебуде
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Детлеф Шулц
Основни податоци
Површина 34,23 км2
Надм. височина 3 м
Население 751 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039774
Портал www.eggesin.de
Местоположба на Менкебуде во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°46′N 13°58′E / 53.767° СГШ; 13.967° ИГД / 53.767; 13.967Координати: 53°46′N 13°58′E / 53.767° СГШ; 13.967° ИГД / 53.767; 13.967

Менкебуде (германски: Mönkebude) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)