Бринцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бринцов
Во близина на Фиров, дел од општината Бринцов
Во близина на Фиров, дел од општината Бринцов
Во близина на Фиров, дел од општината Бринцов
Бринцов во рамките на Германија
Бринцов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лубмин
Месни единици 6
Градоначалник Алфред Блигентал
Основни податоци
Површина 16,14 км2
Надм. височина 5 м
Население 658 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17509
Повик. бр. 038354
Портал www.amtlubmin.de
Местоположба на Бринцов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°06′N 13°34′E / 54.100° СГШ; 13.567° ИГД / 54.100; 13.567Координати: 54°06′N 13°34′E / 54.100° СГШ; 13.567° ИГД / 54.100; 13.567

Бринцов (германски: Brünzow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината е составена од следниве единици:

  • Бринцов
  • Клајн Ернстхоф
  • Крепелин
  • Штилов
  • Штилов-Зидлунг
  • Фиров

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)