Литов

Координати: 54°01′N 13°53′E / 54.017° СГШ; 13.883° ИГД / 54.017; 13.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Литов
Противпожарна станица, изградена 1946 година
Противпожарна станица, изградена 1946 година
Противпожарна станица, изградена 1946 година
Литов во рамките на Германија
Литов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија
Месна заед. На Пенештром
Месни единици 4
Градоначалник Хилтрауд Весел
Основни податоци
Површина 16,30 км2
Надм. височина 0 м
Население 428 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17440
Повик. бр. 03 8 377
Портал www.amt-am-peenestrom.de
Местоположба на Литов во рамките на округот Западна Померанија
Карта
Карта
Координати 54°01′N 13°53′E / 54.017° СГШ; 13.883° ИГД / 54.017; 13.883

Литов (германски: Lütow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)