Прејди на содржината

На Пенештром

Координати: 53°58′59″N 13°45′00″E / 53.983° СГШ; 13.750° ИГД / 53.983; 13.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
На Пенештром

На Пенештром (германски: Am Peenestrom) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Волгаст.

Општинската заедница На Пенештром се состои од следниве општини:

  1. Бугенхаген
  2. Крумин
  3. Ласан
  4. Литов
  5. Зауцин
  6. Волгаст
  7. Цемиц

53°58′59″N 13°45′00″E / 53.983° СГШ; 13.750° ИГД / 53.983; 13.750