Росин

Координати: 53°46′11″N 13°42′20″E / 53.76972° СГШ; 13.70556° ИГД / 53.76972; 13.70556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Росин
Црква во Росин
Црква во Росин
Црква во Росин
Росин во рамките на Германија
Росин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Градоначалник Зибиле Функ
Основни податоци
Површина 12,62 км2
Надм. височина 5 м
Население 167 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17398
Повик. бр. 039726
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Росин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°46′11″N 13°42′20″E / 53.76972° СГШ; 13.70556° ИГД / 53.76972; 13.70556

Росин (германски: Rossin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)