Алтварп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтварп
Алтварп од воздух
Алтварп од воздух
Алтварп is located in Германија
Алтварп
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Ренате-Ангелика Јенрике
Основни податоци
Површина 32,51 км2
Надм. височина 5 м
Население 476 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039773
Портал http://www.amt-am-stettiner-haff.de/start/gemeinden/altwarp/
Местоположба на Алтварп во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°45′N 14°16′E / 53.750° СГШ; 14.267° ИГД / 53.750; 14.267Координати: 53°45′N 14°16′E / 53.750° СГШ; 14.267° ИГД / 53.750; 14.267

Алтварп (германски: Altwarp) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија, самата граница со Полска покрај Нојварпскиот Залив (Neuwarper See), спроти полскиот град Нове Варпно (германски: Neuwarp; полски: Nowe Warpno).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)