Плевен (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плевен (Германија)
Влезната порта на црквата во Плевен
Влезната порта на црквата во Плевен
Влезната порта на црквата во Плевен
Плевен (Германија) во рамките на Германија
Плевен (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Жан Зи
Основни податоци
Површина 15,05 км2
Надм. височина 20 м
Население 268 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17321
Повик. бр. 039754
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на Плевен (Германија) во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°27′N 14°16′E / 53.450° СГШ; 14.267° ИГД / 53.450; 14.267Координати: 53°27′N 14°16′E / 53.450° СГШ; 14.267° ИГД / 53.450; 14.267

Плевен (германски: Plöwen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)