Плевен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Грб на град Плевен Плевен

Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Население 106.011[1]
Регистарска ознака ЕН (BG)
Административна поделба Плевенска област
Градоначалник Димитар Стојков
Надморска висина 116 м
Веб-сајт Официјален сајт на Плевен
Координати: 43° 25′ С, 24° 37′ И

Pleven location in Bulgaria.png

Плевен (бугарски: Плевен) е град во централниот дел на Северна Бугарија, административен центар на Плевенска област. Градот се наоѓа во централниот дел на Дунавската Низина и има население од 106.011 жители.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]