Ботевград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изглед на Ботевград

Ботевград

Бугарија Бугарија

Население 23 916
(според 2006)
Површина ? 2
Регистарска ознака СО (BG)
Административна поделба Софиска област
Градоначалник Георги Георгиев
Мрежно место www.botevgrad.org
Надморска висина 350 m
Координати: 42° 54′ С, 23° 47′ И

Botevgrad location in Bulgaria.png

Ботевград (бугарски: Ботевград) е во Софиска област, Бугарија со 24 000 жители. Се наоѓа во северозападниот дел на земјата. Градот е сместен во подножјето на Балканот. Тој е административен центар на истоимената оштина. Денешното име го добил според револуционерот Христо Ботев, во Бугариjа почитуван како еден од најголемите револуционери во историјата на бугарскиот народ.