Монтана (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Montana Bulgaria fountain.jpg

Монтана

Бугарија Бугарија

Население 43.324[1]
Површина
Административна поделба Монтанска област
Регистарска ознака М (BG)
Веб страна www.montana.bg/
Градоначалник Златко Живков
Надморска висина 135 m
Координати: 43° 25′ С, 23° 14′ И

Montana location in Bulgaria.png

Монтана (бугарски: Монтана) се наоѓа во северозападниот дел на Бугарија.

Сместен е во долината на реката Огоста на север од Балканот. Во времето на комунистичкото владеење во Бугарија го носел името Михаjловград. Градот е административен центар на истоимената општина и на Монтанска област.

Монтана е наследник на Municipio Montanensium. Областа Монтана e дел од римската провинциjа Горна Мизиjа од 29 век пред новата ера. Од 160 г. се споменува град Municipio Montanensium, изникнал на местото на античка тракиска населба. Од римскиот период се тврдината, општествените згради, бањите и театрите.

Луѓето денес во Монтана често се исселуваат поради стопанско-економски причини во Софија. Во Монтана се наоѓа археолошки музеј и театар.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]