Прејди на содржината

Јамбол

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јамбол,
Бугарија Бугарија

Јамбол

Јамбол

Област

Јамболска

Општина

Јамбол

Население

72.843[1]
(според 2011)

Регистарска ознака

Y (BG)
Градоначалник Георги Славов
Надморска височина 114 м
Портал http://www.obshtinayambol.org/
Координати: 42° 29′ С, 26° 30′ И

Јамбол (бугарски: Ямбол) — град-општина и административен центар на Јамболската област во Бугарија. Распослан е на 91 км2 на бреговите на реката Тунџа. Се наоѓа на 93 км од Црното Море и јужно од магистралата Тракија (меѓу Софија и Бургас). Градот е наследник на античкиот Диjанополис, кој за првпат се споменува 500 години пред новата ера.

Личности[уреди | уреди извор]

  • Џон Атанасов — американски научник, кој го открил првиот компјутер во светот (татко му е роден во село Бојаџик, во близина до Јамбол)
  • Митко Штерев — бугарски музичар и композитор
  • Волен Сидеров — бугарски политичар.

Наводи[уреди | уреди извор]