Казанлак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изглед на Казанлак

Казанлак

Бугарија Бугарија

Население 61 137
(01. 03. 2007)
Површина Километар квадратен
Административна поделба Старозагорска област
Регистарска ознака СТ (BG)
Мрежно место www.kazanlak.bg/
Градоначалник Стефан Дамjaнов
Надморска висина 370 m
Координати: 42° 37′ С, 25° 24′ И

Kazanluk location in Bulgaria.png

Казанлак (бугарски: Казанлък) — град сместен во подножјето на на Стара планина. Познат е како град на сликарите и розите. Тој е индустриски центар и главен град на Розовата долина. Розата спаѓа меѓу значајните култури, коjа се користи како суровина во козметиката. Поради големото производство и употреба на казани (за варење на розовото масло) градот го добил своето име, кое потекнува од турскиот збор „казанлак“ (kazanlik = место каде се прават казани).

Во Казанлак се наоѓа наjголемата и наjдобра зачувана во Бугарија Тракиска гробница под заштита на УНЕСКО, историски музеj, музеj на розата. Во близина се наоѓа античкиот град Севтополис и долината на тракиските цареви. Претставува административен центар на опшина Казанлак.

Во градот се наоѓа и наjголемата воена фабрика на Балканот „Арсенал“, каде се произведуваат автоматските пушки „Калашников“, ловечки пушки, муниција и други огнени оружја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]