Казанлак

Координати: 42°37′7.49″N 25°23′35.66″E / 42.6187472° СГШ; 25.3932389° ИГД / 42.6187472; 25.3932389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Казанлак
Казанлък
град
Поглед на градот
Поглед на градот
Казанлак is located in Бугарија
Казанлак
Казанлак
Местоположба на Казанлак во Бугарија
Координати: 42°37′7.49″N 25°23′35.66″E / 42.6187472° СГШ; 25.3932389° ИГД / 42.6187472; 25.3932389
ЗемјаБугарија
ОбластВидин
ОпштинаКазанлак
Управа
 • ГрадоначалникГалина Стојанова (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна36 км2 (14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000407000000407 м
Население (2022)
 • Вкупно48.989
 • Густина1,400/км2 (3,500/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код6100
Повик. бр.+359 0431
Мреж. местоkazanlak.bg

Казанлак (бугарски: Казанлък) — град во Јужна Бугарија, административен центар на општината Казанлак во Старозагорската Област. Има население од околу 48.989 жители (2022).[1]

Градот е сместен во подножјето на Стара планина. Познат е како град на сликарите и розите. Тој е индустриски центар и главен град на Розовата долина. Розата спаѓа меѓу значајните култури, коjа се користи како суровина во козметиката. Поради големото производство и употреба на казани (за варење на розовото масло) градот го добил своето име, кое потекнува од турскиот збор „казанлак“ (kazanlik — место каде се прават казани).

Во Казанлак се наоѓа наjголемата и наjдобра зачувана во Бугарија Тракиска гробница под заштита на УНЕСКО, историски музеj, музеj на розата. Во близина се наоѓа античкиот град Севтополис и долината на тракиските цареви. Претставува административен центар на опшина Казанлак.

Во градот се наоѓа и наjголемата воена фабрика на Балканот „Арсенал“, каде се произведуваат автоматските пушки „Калашников“, ловечки пушки, муниција и други огнени оружја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.