Силистра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Силистра,
Бугарија Бугарија

Силистра

Област

Силистренска

Општина

Силистра

Население

34.988
(според 2011[1])

Регистарска ознака

СС (BG)
Градоначалник Иво Андонов (ВМРО-БНД)
Надморска височина 6 м
Портал http://www.silistra.bg//
Координати: 43° 7′ С, 27° 16′ И

Силистра (бугарски: Силистра) е град во Бугарија. Градот се граничи со Романија. Градот се наоѓа во Добруџа - северноисточна Бугарија и е административен центар на Силистренска област и општината Силистра. Градоначалник е Иво Андонов од (ВМРО-БНД).

Наводи[уреди | уреди извор]